Kristina flyttar över pölen

Kristina flyttar över pölen

I veckan framfördes två föreställningar av den översatta versionen av ”Kristina från Duvemåla” på Carnegie Hall i New York. Det var jubel och stående ovationer, något som man kan ta del av då gode YouTubaren ”baflat” har filmat hela föreställningen. I och med att han smygfilmar så är bildkvalitén sådär, men ljudet funkar och är man inbitet ”Kristina”-fan så gör det inget. Jag sitter här med tårar i ögonen, bristfällig kvalitet till trots.

Nu håller vi tummarna för att Broadwayhöjdarna bölar lika mycket som jag så att ”Kristina” får komma till Broadway. Ännu ett själ att återbesöka världens bästa stad.

Ett svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Tillägg till teamet

Att jobba med bra människor är ovärderligt. Det är inget nytt. Och att hitta sådana människor när man har saftiga löner att erbjuda är kanske

Skottland – Det blåser på toppen

Efter dryga två dagar i Cairngorms nationalpark i centrala Skottland tog vi sikte söderut, tillbaka mot Edinburgh. På vägen såg vi till att klämma några