Årets julafton försvann med en väldig fart. Lite jobbigt också att jag var trött hela dagen igenom, risken var stor en stund att jag skulle lägga huvudet mitt i skinkmackan och ta en tupplur. Som tur är skedde så inte, men när släken hade åkt hem så var det snark framför teven som gällde. Det var den midnattsmässan. Jaja, tanken var ju god.

Vi började med glöggprovning. Hjortronglögg, blåbär- och hallonglögg och riktigt jävla stark spritglögg. Den riktigt jävla starka spritglöggen var inte godast. Men mest effektiv APK.

Framför Kalle spelade vi 500. Jag vann. För att jag är bäst. Eller hade mest tur. Whatever.

Sedan var det dags för julmat. Jag vräkte i mig kallskuret och fick sedan inte ner en enda stackars liten köttbulle. Det kan också bero på all knäck som intogs under kortspelet. Kolla våra Stepford-leenden, kan man ana släktbandet?

Favoritbiten; klapparna. Anna fick en fin kappa av mig och en vitlökspress av mamma. Hint-hint?

Årets julklappsskörd, plus ett par täckbyxor. Jag är alldeles utomordentligt nöjd. Nu ska jag vara varm och lukta gott och vara fint sminkad medan jag gör smoothies, äter choklad, läser bok och kollar Gilmore Girls. Var jag ska få in pepparkvarnen vet jag inte. Multitasking på hög nivå.

Ett svar

  1. Smoothies va gott! Jag håller på att samla på mig en massa recept på sajten där jag jobbar. Kanske du vill va med och bidra med ditt eget favoritrecept? Med ditt namn och länk till din blogg! Om malia mig på johanna(a)oneriver.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Hej och välkommen till en nystart!

I år har jag bloggat i 20 år. TJUGO ÅR! Fattar du? Helt sjukt. Inte riktigt än dock, började på hösten så det blir inte

If you can’t beat them, join them

”Jag bestämde redan innan du kom att vi ska klippa lugg idag. Och färga lite rött igen.” Det var Sofias raka besked idag när jag