Dagens vattenhål: Dos Caminos

Tuesday 7 September, 2010 @ 10:34 am |

Jag satt verkligen här nu och försökte författa det här inlägget på engelska i huvudet till jag kom på att, hey, ni kan ju svenska! Så vi kör på det istället.

Igår kväll tog min vän Mark med mig till ännu en mexikansk restaurang, den här gången på Park Avenue, Dos Caminos. De är kända för sina margaritas och sin guacamole så de var ju självskrivna på beställningen. Utöver det blev det kycklingtacos, och nu snackar vi inte direkt Svensson-fredags-tacos. Nu snackar vi the real deal. Helt fantastiskt gott och helt fantastiskt starka vattenmelonmargaritas. Jag behövde typ en halv innan det blev småtrixigt att snacka engelska helt flytande.

Jag har inte träffat Mark på två år så det var superkul att catch up med honom. Det blev mycket skratt och mycket djupsnack, just the way I like it. Och sedan gick vi och såg filmen. Ni vet. Filmen. Mer om det senare.

Nu ska jag ta mitt pick och pack, checka ut från The Gershwin och ta en taxi downtown, till min nya lägenhet. Vi ses där!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Arkiverad i Project NYC

Taggat: , , , ,

4 kommentarer

Kommentar från Erica

Tuesday 7 September , 2010 @ 11:53 am

Åh, vad kul det är att få följa dig!
För leva genom dig för tillfället när man måste få till sitt 8-17 kontorsjobb vareviga dag =)

[Reply]

La Linda Reply:

Haha, det var en himla fin komplimang! :)

[Reply]

Kommentar från Linda

Tuesday 7 September , 2010 @ 3:22 pm

Nu längtar jag tillbaka till NY – Dos Caminos var vårt favoritställe när jag var där i maj. Deras guacemole är verkligen hur god som helst.

Jag håller med Erica, det är hur kul som helst att följa din tid i NY!

[Reply]

La Linda Reply:

Ja, den var en riktig höjdare! Och taack! :)

[Reply]

Säg nått snelt!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hej och välkommen till La Linda

Det är jag som är La Linda och det här är min lekplats. Jag är thirtysomething och norrlänning från Örnsköldsvik. Bor i Stockholm. Kattkvinna. Webbnörd på heltid. Älskar New York och livet. Och nätkärlek. Och vanlig kärlek. Och julmust. Eller påskmust. Twittrar som @La_Lindas och återfinns på linda@lindah.net.

php wp_footer();