Live long, be happy and follow your own path – Tao

Wednesday 8 September, 2010 @ 11:45 am |

Finaste Maria och Olof är i New York för tillfället för att fira Marias 30-årsdag (som vi också firade med vattenkrig för drygt två veckor sedan) och igår var det dags för min födelsedagspresent till henne, middag på fabulösa Tao. Jag var där första gången 2006 och det var minst lika fantastiskt igår som då. Jag som inte ens äter fisk vågade mig på att beställa in tonfisk till huvudrätt och det ångrade jag inte en sekund av, den var helt fantastisk! Cosmon var dock inte riktigt lika bra som förra gången, så den jakten fortsätter.

Efter Tao hoppade vi i en taxi ned till Flatiron där vi drack appletinis på 230 Fifths rooftop med en helt fantastisk utsikt över Empire State Building. Nästa stop var Chelsea där vi hamnade på någon obskyr gaybar där det sjöngs showtunes för full hals. Och under hela resan hade vi med oss en doggybag från Tao som blev kvällens mest uppskattade interna skämt. Den var menad för en fin person som inte kunde vara med oss igår men som fick vara med i form av en påse mat istället. Man tager vad man haver liksom.

Maria och Olof var glada på Tao.

Dumplings och spring rolls från himlen!

Finfint vin hade de också på Tao.

Och en jättestor Buddhastaty.

På 230 Fifths rooftop drack vi appletinis, bellinis och hängde med Jons mat.

Utsikten var det inget fel på.

Maria var överexalterad över dragqueens och gamla Streisanddängor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Arkiverad i På äventyr,Project NYC

Taggat: , , , , , ,

1 kommentar

Kommentar från Katta Kvack

Wednesday 8 September , 2010 @ 2:11 pm

Åhhh. Det är typ vad jag utbrister varje gång jag ser ett nytt inlägg från dig. ÄLSKART!

[Reply]

Säg nått snelt!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hej och välkommen till La Linda

Det är jag som är La Linda och det här är min lekplats. Jag är thirtysomething och norrlänning från Örnsköldsvik. Bor i Stockholm. Kattkvinna. Webbnörd på heltid. Älskar New York och livet. Och nätkärlek. Och vanlig kärlek. Och julmust. Eller påskmust. Twittrar som @La_Lindas och återfinns på linda@lindah.net.

php wp_footer();