Hej då semestern. Hej verkligheten.

Hej då semestern. Hej verkligheten.

Och bara sådär var tre veckors semester över. Idag väntar verkligheten igen med jobb och läkarbesök. Lite nervöst men faktiskt mycket mindre ångestfullt än jag trodde att det skulle vara. Jag hade tänkt försöka mig på att börja jobba 50% nu, jag hoppas verkligen att jag håller ihop för det.

Jag har haft en himla fin semester, faktiskt över mina förväntningar med tanke på att jag inte hade en enda riktig plan för den förutom att åka till Övik. Men så blev det tågåkande och slottsbesök och camping och parkhäng och allt möjligt härligt av det hela. Allt som behövs är ett öppet sinne, att säga ja av rätt anledning men även säga nej, så länge det inte är av rädsla. Det är en hårfin balans det där, en som jag fortfarande försöker lära mig bemästra.

Så vi tackar semestern 2012 så mycket och ser framåt mot hösten, mot nya utmaningar och nya möjligheter. Det är nu det händer.

Jag i soluppgången under #sixtencampar förra veckan. En sån där morgon då allt klarnar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

En höstjacka på torsdagen

Jag har köpt en höstjacka! Jag älskar den. Och Jonas tog så fina bilder på mig i den härom dagen. Därför kände jag att den

Vad är ”äkta” egentligen?

Härom dagen blev jag taggad i ett inlägg på Instagram som fantastiska Sara hade skrivit. Sara är någon jag verkligen ser upp till, respekterar och