@ 16:14 |

En torsdag. En klänning.

Igår kväll, eller rättare sagt inatt, när jag skulle lägga mig, insåg jag att jag hade en psykologtid nu på morgonen klockan nio. Det är en av de första gångerna på väldigt länge som jag haft något inbokat på morgonen och morgonångesten lät inte vänta på sig. Men jag tog mig upp och iväg, så Halleluja för mig! Nästa vecka ska jag börja jobba 75% så nu gäller det att få lite ordning på sovrutinerna igen.

Belöningen lät inte vänta på sig. Efter läkartiden kikade jag in lite snabbt på Lindex för att köpa tights och holy moly, där var den. Tröjklänningen från Missoni Lindex, stor som ett tält, färgglad som en regnbåge och ja, jag kommer bo i den i vinter. Sedan gjorde jag outfiten lite extra skrikig med orangea strumpbyxor och matchande bok.

Ikväll ska jag köpa en gitarr. Den sortens som man kan spela på. Och sen ska jag lära mig spela på den. Och sen ska jag skriva en massa låtar och bli rik och så. Det är höstens plan. Vattentät.

2

8 kommentarer

  1. Emelie

    Lindex missoni-samarbete är verkligen lyckat! Jättefin klänning :)

    [Reply]

    La Linda Reply:

    Väldigt, måste jag säga. Och lite kul för dem att få känna av rusningen lite med. :) Tack!

    [Reply]

  2. fru hjelm

    Fin klänning! Det blev bara kläder till min Lill-skrutta när jag hängde på web-låset härom natten, men nu inser jag att jag missat något! Trodde det var mest tajta modeller till vuxna… hmmm.
    Kul med gitarr! Jag vill med! Tänker att jag ska hänga på sonen om han vill lära sig.

    [Reply]

    La Linda Reply:

    Prova kika igen, jag var in idag och det trillar in returer lite här och där! :)

    [Reply]

Skriv en kommentar

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>