Förra helgen var jag på invigningen av nya Friends Arena i Solna. När man har sådan tur att man har vänner som jobbar med sådana TV-produktioner och kan fixa gratisbiljetter till en, då tackar man ju inte nej. Jag tycker det är jättespännande att vara med och se allt det där som händer bakom kulisserna som TV-tittarna inte får se.

Stället är helt enormt, större än Globen, men det gick ändå helt okej att navigera sig på området. Till och från tunnelbanan var en helt annan sak. När nästan 50 000 personer ska röra sig från en och samma plats till kollektivtrafik samtidigt, då kan det inte bli annat än kaos. I mörker dessutom. Jag hoppas att de jobbar lite på den kommunikationen och hänvisningar till nästa event.

Bäst på kvällen var Rövarsången (gåshud!), numren från Kristina från Duvemåla och så klart Tommy Körbergs ”Anthem” från Chess (ja, jag är musikalnörd). Sedan tycker jag både Loreen och Agnes skötte sig riktigt bra och det var tryck i Mustasch. Tydligen så var det skräpljud på sändningen men hela programmet ligger uppe på SVT Play om ni vill kika.

Tack Jenny för att vi fick gå!

Friends Arena.

Mia och jag.

Anna och mamma.

Jättemånga glow sticks.

Mustasch.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Har jag inte lyckats?

När jag precis hade dragit igång mitt företag på heltid för snart 10 år sedan hängde jag mycket i Stockholms startupvärld. Lite oklart hur jag