Operation plugghäst

Operation plugghäst

Här hänger jag idag, på New York Public Library på 42d/5th. En rätt så fantastisk byggnad med stora härliga läshallar, s.k. ”Reading Rooms”, med gratis WiFi och trots den lite överambitiösa luftkonditioneringen så trivs jag som fisken i vattnet. Lugnt, skönt och pluggvänligt. Det här kommer nog bli ett stamhak för mig när jag söker studiero. Med en extra kofta i väskan.

För tillfället tittar jag på en föreläsning i HTML och det är verkligen på en basnivå som nästan är pinsam för mig som jobbat med webben i dryga 10 år. Jaja, något lär man sig väl alltid. Jag ska inte kaxa upp mig, jag kommer garanterat sitta i panik nästa helg med inlämningsuppgiften i vilket fall som helst.

Fasaden håller på att renoveras så tyvärr ser den inte så rolig ut. Men lejonen vaktar som vanligt.

McGraw Rotunda men en fantastisk takmålning.

Känner ni SATC-nördar igen trappan? Det var här nere Carrie stod i sin brudklänning när hon fick reda på att Big åkt härifrån. Den dramatiska tappa-telefonen-scenen.

Här hänger jag med min HTML-föreläsning.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Fler hål i örat!

Jag tog inte mina första hål i öronen förrän jag var över 20 år gammal. 21 tror jag till och med att jag var. Jag

En ovälkommen överraskning

Glad fredag! Det regnar i Eldsmark och jag sitter framför datorn och läser bloggar, just nu snöat in på Krickelins och insuper renoveringsinspiration och inredning.

Vecka 5

Den senaste veckan har varit megarörig i mitt huvud. Samtidigt som lanseringen har gått som tåget och jag är helt överväldigad av den respons och