Doften av nyklippt gräst, en vindpust fylld av häggblom och ljumma vindar mot bara ben. Den som inte stannar upp just nu och verkligen njuter av att vi äntligen fått sommar igen, den går miste om riktig själaglädje.
Denna måndag har jag spenderat till allra största del på Restaurang J i Nacka Strand. Jag hade ett lunchmöte där med en sponsor till BBCON och sedan blev jag kvar mer eller mindre hela eftermiddagen, jobbandes från en soffa i skuggan med Leia halvsovandes bredvid mig. Lugnt efter lunchen och mysig jazzmusik i högtalarna. Det är sådana stunder då jag verkligen uppskattar det liv och arbete jag skapat åt mig själv.
Nu sitter jag här i soffan hemma och kör kvällspasset med öppen balkongdörr och nyheterna på TV:n. Jag är så jädra nervös för vad som komma skall den närmaste tiden men det är väl så när något är viktigt för en.
2 kommentarer
Åh vad härligt och inspirerande det låter! Just nu jobbar jag dubbelt, men sakta men säkert går det framåt mot att leva mitt drömliv. 🙂
Du ser ljuset i tunneln, I love it! 😉