Dorsia

Jag var ju i Göteborg för några veckor sedan och då blev jag och Emmi bjudna på lunch på Dorsia, en galet lyxig restaurang som är som en korsning av Moulin Rouge och Versaille! Mjau!! Ägarens vision är just att det ska kännas flådigt och teatraliskt, det här hotellet/restaurangen är en dröm som gått i uppfyllelse. Det sägs också att konsten i hotellet är från hans privata konstsamling.

Men hörrni, nu tycker jag att vi tittar på det här fantastiska stället!

Dorsia

Dorsia

Den här klänningen är typ gjord av gamla skjortor som man format med någon typ av lim? Helt magisk.

Dorsia

Kolla bara. Dekadensen!!

Dorsia

Dorsia

Bebisen och fisken. ”MINE”. Så många frågor.

Dorsia

Dorsia

Dorsia

Emmi och den nommiga lunchen!

Dorsia

Hej!

Dorsia

Dorsia

Bara toaletten var en flådfest liksom. Missa inte Dorsia om du är i Göteborg!

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Rödvinbärssaft

Rödvinbärssaft

Jag har gjort saft! Alltså jag känner mig så huslig så jag går av! Jag har alltså (med experthjälp av min käre mor) gjort rödvinbärssaft

Nu åker vi!

Jag är ju inte en planerare, som du vet. Detta kan dock leda till lite oväntade händelser, som att man lägger rivning av ett innertak samma vecka som man ska påbörja sin lansering och sedan blir det så att man sitter och jobbar i ett kontor täckt av byggdamm.

Mitt första norrsken!

Igår kväll lyckades jag för första gången fånga norrsken på bild! Hurra!  Det var tack vare Jackie som skickade ett meddelande där hon skrev ”det