Jag och mina mysbyxor

Jag och mina mysbyxor

God tisdag bloggen, hur mår ni? Själv inleder jag mig femtielfte dag i mysbyxor och börjar nu faktiskt bli rätt mätt på det här att vara ledig. Nog för att ordet ”ledig” är ett relativt begrepp, jag har ju suttit nedgrävd i skolböcker, webbjobb och jobbansökningar, men jag har ju lyxen att få utföra dessa uppgifter iklädd – just det – mysbrallor. Vilket för övrigt måste vara den bästa uppfinningen sedan mjukost på tub. Eller tubost sedan mysbrallorna. Hönan eller  ägget liksom.

Jag har stajlat håret ungefär tre gånger sedan jag kom hem till Sverige. Resten av gångerna jag har gått utanför dörren (di tre) har jag helt enkelt dragit på mig en mössa för att dölja de stackars hårtesterna som spretar runt i brist på hårspray som håller dem i shack.

Men jag ska inte klaga. Jag har ställt väckaren två gånger på en månad. Och jag har örnkoll på ”Våra bästa år”. Fast det sista är faktiskt en lögn. Någon måtta på misären får det vara.

Nu sätter jag tänderna i den allra sista inlämningsuppgiften. Gissa om jag ska break out the bubbly när den här är klar.

Ett svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

When you pay, you pay attention

Det här citatet har blivit min nya ledstjärna när det gäller att ta betalt för mina tjänster. ”When you pay, you pay attention”. Det är

70. Sofie Hallberg & Ida Höckerstrand/Ångestpodden

Sofie Hallberg & Ida Höckerstrand utgör tillsammans Ångestpodden och företaget Inget Filter. De har hundratusentals lyssnare varje månad och pratar om just – ångest. Något som innebär att väldigt många känner igen sig i vad de pratar om. Vi pratar …

Tydligen så säljer jag mig själv

När jag såg att mitt förlag delat den här artikeln på Facebook imorse så fick jag lite ont i magen. Och när jag såg kommentarerna