Och luggen behöver klippas också…

Och luggen behöver klippas också…

Det finns nackdelar med att ha så flexibla arbetstider som jag har. En av dem är att jag alltid kan ”försova mig”, det vill säga, helt enkelt skita i att kliva upp när klockan ringer och snooza i en halvtimme eller två. Det är ju så varmt och skönt i sängen. Det mindre trevliga resultatet av detta blir att jag inte kommer hem förrän klockan sex på kvällen. ”Flexibla” tider är ju tyvärr inte lika med ”sex-timmars-arbetsdag”.

Nu står träning på schemat, sedan ska jag väl försöka slänga ihop lite middag och sedan blir det plugg för hela slanten. Det här med att bara glida igenom universitetskurser på ett bananskal, för att jag tror att redan kan så mycket, det kan jag ju bara glömma. Den här våren kommer jag att sitta inlåst med fem-kilos böcker. Byebye. Ses i juni liksom.

Nu återstår ju dock att se om nämnda böcker hinner komma innan uppgiften ska vara inne nästa söndag. Smartojag beställde dem igår. Pro-krast-i-neraEver heard of it?

Träna var det ja.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Balesudden

Dagsvandring till Balesudden

Härom veckan åkte jag, mamma och morbror Roger iväg på en dagsvandring ut till Balesuddens naturreservat. Balesudden är en halvö som ligger ungefär en mil

Nu börjar renoveringen!

Nu har jag bott i mitt hus i snart två månader. Det har varit lite jobbigt att det inte riktigt känts som hemma och jag