Hej tisdag. Dig har jag gillat. För i morse fick jag vara ute och springa och även fast det var lite varmt och kvavt och GPS:en trodde att jag sprang en kilometer på två och en halv minut (HAHAHA) så var det sådär jobbigt skönt så att jag ser fram emot nästa pass.
Och sedan fick jag komma till jobbet där timmarna bara schvungade förbi för jag hade så mycket roligt för mig med landningssidor och så fick jag provgravera och känna att jag kom någon vart.
Och sedan efter jobbet fick jag kvalitetstid med finaste Jenny och äta tokgod sushi på Ljunggren (missa inte spicy tuna – nom) och världens godaste crème brûlée (smaksatt med banan och kokossorbet till – dör) och prata kärlek och jobb och framtid och själ i sisådär två timmar. Utan en enda droppe alkohol att framkalla ångest.
Sedan fick jag kramas adjö med henne runt åtta-snåret och gå och handla på mätt mage (så mycket smartare än en hungrig likadan) och åka hem och klappa katt och dricka te och blogga och läsa träningsbloggar och planera lapptäcksstickning och bli lite pepp på livet.
Japp. Så här ska nog alla mina dagar se ut. Tack.




2 svar
Gilla på den!
Och oj vad glad jag blev när jag läste det här inlägget!
:))) <3