”Vad är det för fel på oss människor som gör att vi rusar åstad och gör sådant vi inte borde, sådant som bara skadar oss och andra? Varför har vi fått känslor vi inte kan styra över? Som leder käpprätt dit vi inte alls vill komma. Vi är vandrande konflikter, inbördeskrig på två ben, och om människor vore bilar skulle vi reklamera dem för att de var felkonstruerade.

Varför är vår förmåga att njuta begränsad, men vår förmåga att lida obegränsad?”

– Marian Keyes, ”Å andra sidan”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Kvaved

En sådan där vecka.

Vilken pissig vecka. Sådär, nu har jag satt ribban för det här inlägget. Senaste blogginlägget jag skrev var förra onsdagen. Sist jag postade på instagram

HCC Popup

Popupbutik i Övik med High Coast Creative

Ett community som tagit emot mig med öppna armar sedan jag flyttade hem till Övik är stadens kreatörer. Konstnärer, fotografer, författare och allt där emellan.

Sofia, Linda & Fia

Fem dagar i Stockholm

Efter fem dagar i Stockholm höll jag på att kvävas så jag åkte hem en dag tidigare och nu sitter jag här och ute går