Blir man jetlaggad av 5 timmars tidsskillnad?

Blir man jetlaggad av 5 timmars tidsskillnad?

Singapore. Klockan har slagit 23. Det är 30 grader och fuktigt så in i bängen. Jag har numera varit vaken i 26 timmar. Om man inte räknar slummern på flygresorna dvs. Jag är trött.

Mitt bagage är på rymmen. Kanske i Australien, kanske i Bangladesh. Man vet inte riktigt. Men det ska tydligen vara återfunnit och levererat till mig innan lunch imorgon. Håll tummarna.

Sådana här gånger är jag himla nöjd över att jag varit smart och packat ner ombyte i handbagaget. Plus att jag fick ett litet emergency kit av flygbolaget med tandkräm, deo etc. Himla fint. Plus $100 till ”förnödenheter”. Jag lyxade till med taxi. Och har ändå massa dineros kvar. Muahaha. Eller. Kanske inte ska ropa hej förrän bagaget är tillbaka.

Nu ska jag sova. På ett himla fint hostel. I ett rum med en massa pojkar. Och en lite för bra AC. Pojkarna är inte här för tillfället men jag skulle gissa att de kommer inramlandes halvfulla på småtimmarna. Då kommer jag vara i koma så det spelar ingen roll. Gonatt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Bland myggen i Dalarnas skogar

Där i början av juni tog jag bilen och åkte iväg på äventyr. Målet var Dalarnas djupaste skogar i närheten av Rättvik. Där skulle jag

29 januari

Det datumet kommer gå till historien. I alla fall min personliga historia. Den 29 januari 2018 släpps nämligen min allra första egna bok – ”Yrke:

Hej februari!

Vips så hade första månaden av 2019 gått och det var plötsligt februari! Jag och Leia försökte hitta åt stigen upp till sjön som hade

Vinbär

Nu börjar det bli på riktigt

Imorgon är det exakt två månader sedan flyttlasset gick från Stockholm hem till Övik. Första veckan i augusti har snart gått, det blåser storm utanför