Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

elizabeth700.jpg

Att Cate Blanchett är en av vår tids största skådespelerskor visste jag redan, men jag kan ändå inte upphöra att förvånas och imponeras av hennes talang gång efter gång. Enligt mitt tycke ligger hon på samma nivå som Meryl Streep, en kvinna som definierat order ”skådespelerska”.

I Elizabeth:The Golden Age, repriserar Blanchett sin roll som Elizabeth I av England. Filmen ger verkligen Blanchett många olika nyanser av Elizabeth att jobba med; hon är drottning, hon är krigare, men hon är också kvinna, och här ser man en sällan skådad sida av Elizabeth, en sårbar kvinna och mannen som spelar sprickan i hennes rustning är ingen mindre än Clive Owen. Hade inte Blanchett varit en sådan fantastisk skådespelerska hade han lätt kunnat stjäla strålkastarljuset från henne.

Filmen är i det stora hela solid, och trots att jag inte är jätteinsatt i 1500-tals Englands historia så hade jag inte några större problem att hänga med i de historiska aspekterna. Dock har jag inte mycket till övers för den morbiditet som ägde rum på den tiden, men det är inte filmens fel.

Stort skådespeleri. 3,5/5.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vad är på tapeten?

ÄNTLIGEN! Jag har fått mitt vardagsrum tillbaka! Om du har hängt med sedan jag flyttade in i mitt alldeles egna hus i somras så vet

Ettårskalas!

I torsdags fyllde Influencers of Sweden ett år och det firade vi i fredags med kalas på kontoret! Det blev något slags superspontant ettårskalas och

Snö i Eldsmark

Första snön

Inatt kom den första snön till Eldsmark. När jag tittade ut tidigt, tidigt imorse låg snön vit över åkern utanför och de gulnade träden hade