Bröllopet igår. Det bästa paret. De bästa människorna. All kärlek och värme och själ och tårar och kramar och champagne. Tänk att jag aldrig fått vara med om allt detta om det inte var för Twitter.

Vigseln var helt underbar. På en innergård på Söder sa Veronica och Micke ja till varandra i kärlekens färger, under en kort men vacker ceremoni, och framför en snyftande skara. Emelie och Christian spelade och sjöng så vackert och allt vara bara så perfekt. Och min outfit har ni ju redan sett.

Sedan åt vi god mat och drack vin och lyssnade till fina tal och så dansade vi och kramades ännu mer. En sån där kärleksfull dag som bara är ett leende. Lite så här såg den ut från början till slut.

Ellinor var på besök från England. Nykär och dan.

Fine var nytatuerad och jag blev lite kär i hennes hjärta.

Tildis och Emelie vad med.

Jag blev kär i Tildis skor.

Emelie hej-tafsade lite på Leo.

 

Det gick åt lite bubbel till vigseln.

David hade snyggaste accessoaren, ett fickur.

Sedan var det dags för Veronica och Micke att säga ja. Alla grät för det var så galet vackert.

Bästa äkta makarna!

Sedan blev det så klart kramkalas. Jag var den första som kramade Veronica när hon kom ner till gästerna och tösen som hållit ihop så bra under vigseln bröt då ut i en fontän av glädjetårar. Det var härligt att ta emot. Här med Victor.

En nygift hand.

Veronica och Christian. De finaste vännerna.

Hamid agerade bröllopsfotograf.

Brudparet med alla sina gäster. Foto av Hamid.

Sedan blev det bröllopsfest på Sidenkällaren. Så himla mysflådigt.

Jag fick äran att sitta vid honnörsbordet. Mycket fint.

Så kära.

Erica och Fredrik var med.

Jag, fina Fine och Emelie med den största frisyren.

Under bröllopsdansen blev det gråtkalas igen.

Tack lewrignock för att jag fick komma och dela er dag, er kärlek ger mig hopp. <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Emojilistan

Tillhör du dem, som jag, som överanvänder emojis? Ett mess känns aldrig riktigt komplett utan en emoji och jag överanvänder dem även i mail (dock

OOTD: London calling

Jumpsuit – River Island / Skor – River Island / Väska – Ulrika / Badge – Influencer Marketing Hub Conference   Så här såg jag

Hej hej semester!

Jag har semester! Det är dag fyra och jag tycker faktiskt jag glidit in i semesterlunken alldeles utomordentligt i år. Jag har badat! Det hjälper