Dåligt med bloggande för jag är något av ett vrak. I samma veva som budgivningen av lägenheten i Saltsjöbaden (1:an) satte igång så blev jag erbjuden en 2:a i samma område som jag jobbar, ett 1:a handskontrakt från ett pyttelitet fastighetsbolag. Månadskostnaderna kommer ligga runt ungefär samma siffror, men 2:an är lite småskabbig och skulle behöva målas om och golvet i sovrummet måste bytas ut. Det blir ju en utgift jag inte får igen. Samtidigt så ligger 1:an fortfarande på utgångspris och om priset inte går upp så trodde inte mäklaren att säljaren skulle släppa den. För att spä på ångesten lite så vill hyresvärden för 2:an ha besked idag, annars väljer han en annan hyresgäst. Väldigt dubbla känslor just nu. Så om jag är lite disträ idag så vet ni varför.

Semester från sociala medier – kan man?
Glad juli! Vi har lämnat den bästa sommarmånaden bakom oss (ja, jag gillar juni bäst) och den här fredagen känns egentligen som min första semesterdag,



2 svar
Svårt beslut! Bostadsrätt är en bra investering men om du är osäker på denna stan kanske 1:a hand är bra det med. Lycka till!
OJ. Varför kommer sådana saker aldrig i rätt ordning!? Svårt att veta i efterhand om man väljer rätt, men ett 1:a hands kontrakt i närheten av ditt jobbb låter ju superbra, och i denna stan är ett sådant dessutom hårdvaluta 😉