Ökning av porr = ökning av våldtäkter?

Ökning av porr = ökning av våldtäkter?

Fem minuter av ”Meet Joe Black” var allt jag klarade av. När de började prata om den underbara kärleken (blablabla) så bytte jag över till TV4 och inslag om ökning av våldtäkter. Vad det kan bero på? ”Lättare tillgång till pornografi”. Är det så? Eller är våldtäkt ett våldsbrott som inte är baserat på sexuell upphetsning? Vilket som, så är det gräsligt att vi tjejer inte ska våga gå hem ensamma efter mörkrets inbrott utan att oroa sig för att bli påhoppade av nått pervo. Vad driver egentligen killar som våldtar? Är det maktkänsla? Sexuell frustration? Kvinnohat? Jag kommer aldrig att förstå mig på det.

Makaroner och korv klockan halv tio en söndagkväll. Ja? Jag blev hungrig.

4 svar

  1. Jag kommer heller aldrig förstå mig på det. Och då bor jag bara ett par hundra meter från de två parker i Örebro där två stycken blivit våldtagna den senaste månaden (den senaste i lördags). Knappast att jag vågar gå till närbutiken efter klockan 18 ens. Sjukt vilken makt de kan ha på en. Pisses me off!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Status på taket

Hallå där! Nu var det ett tag sedan du fick en uppdatering kring hur det går med det där rackarns taket i vardagsrummet, så jag

Till nya traditioner

God fortsättning! Förra julen var jag ju sjuk i Covid så i år bestämde jag att vi skulle slå på stort och ha julklappar igen!

Förordet till midsommar

Hej kompisar! Nu är jag tillbaka i Kvaved igen efter midsommar nere i Skule. Och vilken fin helg vi har haft! Jag tycker vi tittar