Recension: Apoliva Anti Age Advanced

Recension: Apoliva Anti Age Advanced

Apoliva

Apoliva

Daisy Beauty Expo fick jag med mig prover från Apotekets nya serie Apoliva Anti-Age Advanced hem. Det är en vårdande och återuppbyggande serie för lite mognare hud (tydligen har jag anlänt i den gruppen nu). I serien ingår dagcreme, nattcreme, ögoncreme och ett oljebaserat serum.

Jag har jag testat produkterna i snart en månad nu och tänkte ge mitt utlåtande!

Först och främst – älskar förpackningarna! Dessa har fått stå framme i mitt badrum bara för att jag tycker de är så fina. Och faktiskt mäter sig innehållet hyfsat bra med exteriören.

Jag har blandhy med en något fetare T-zon men blir överlag väldigt torr på vintern. Jag är ny på hela olje-grejen men gillar den då huden får sig en extra boost av näring! Jag måste säga att jag tycker mycket om serien även om den faktiskt inte helt tillfredsställer min torra hy som fortfarande känns fläckvis torr på kinderna. Det är dock inget jag märkvärt lider av, bara det att min hud inte är sådär bebislen som den kan vara med hundraprocentiga produkter. Ögoncremen är nog min favorit, den svalkar och har en härlig konsistens för ögonen, inte för fet, inte för rinnig.

Serien kostar 159-199 kr – väldigt prisvärd alltså – och släpps i butik i slutet på februari.

* * * +

Apoliva

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Första veckan i februari

Äntligen är det slut på årets tristaste månad! Eller är januari lite som måndag? På ett sätt blääää men på ett sätt lite nystart och

Hönshus

Hönsäventyret börjar nu!

Ända sedan jag flyttade hem till Övik för snart två år sedan har jag velat ha höns. Kanske inte tänkt på det så seriöst då

Min juli-hemester

Den här sommaren har bara sprungit förbi i ett huj. Jag har definitivt kommer in i semestermode och har nu stora problem att komma ur

Nyhetsmorgon

Datasaker på nyhetsmorgon

Hej hörrni! Imorse var en spännande morgon (och en tidig sådan) – jag var nämligen med på Nyhetsmorgon och pratade om min bok – ”Yrke: