Trodde ni att det var slut på möbelbyggandet? Icke då. Så kul ska vi inte ha. Idag var det dags för det där skrivbordet som har stått på jobbet i en vecka att knåpas ihop. Och det var en mindre vetenskap med ca åtta olika paket som skulle pusslas samman. Här hade de dock inte snålat med ritningarna som vissa andra, inte mindre än tre stycken fanns i de olika paketen.

Självklart gjorde jag dock fel och fick börja om från början när det visade sig att man var tvungen att skruva på benen först. Och då hade jag skruvat fast allt annat. Det är då man vill ha ctrl+z i vardagen (datanördsnack). Men se så fint det blev till slut! Detta firades med kollegorna (ja, vovve Wiggo är en av dem) och chokladmousse. Det är ju faktiskt fredag.

Snart blir det hemgång, snabbdusch, snabbfix och sedan in på stan för ett (par) glas vin med Kimsan. Hoppas solen håller sig framme.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Klimatfrukost på Formex

Inlägget innehåller reklamlänkar till Bokus. Vilka hjältar de är, de här tre brudarna. Maria, Emma och Johanna som för ganska precis snart ett år sedan

Vintern kom till Övik

Nu sitter jag på tåget hem medan vintern fladdrar förbi utanför fönstret. När vi kom ut imorse var det HELT kritvitt (igår var gräsmattorna brungröna),

Kroppshets

När Sara och Katta var här för några veckor sedan spelade vi in ett avsnitt av Saras podcast ”Träningsglädje Talks” där vi pratade om kroppshets.