Om ett par timmar rasar Norrlandsligan in i Saltsjö-Boo (kompisvariant den här gången, inte familjen). Mamma, pappa och barn ska husera hos mig över helgen och vi ska leka och mysa och jag ska umgås med mitt sju-månaders Gudbarn i dagarna tre och en halv. Det kommer onekligen bli ett litet äventyr.

Ikväll är det meningen att jag ska tillreda någon slags ätbar middag till la familia. Jag kan ju knappt laga mat till mig själv, hur i hela friden ska det gå med en hel familj. Recept? Anyone?

3 svar

  1. Stek kycklingfilé i mindre bitar, häll på en creme bonjour vitlök och en liten burk creme fraiche, servera till färskpasta och en enkel sallad. Och rött vin såklart. Superenkelt, och supergott!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vlogg: Workation i Lofsdalen

Jag tog med mig några vänner, några flaskor bubbel och en massa skidor och åkte till Lofsdalen för att åka skidor, inspireras och dricka sagda

Det här med pengar

Alltså det här med pengar. Jag har alltid varit så van att inte ha pengar. Har aldrig haft ett speciellt välbetalt jobb eller tjänat massor

På besök hos Snickarglädjen

I början av mars, innan Covid-19 kom och vände hela världen upp och ner, åkte jag från Göteborg mot Stockholm och hoppade av i Herrljunga.

Vlogg: Den stora rensningsdagen!

Skulle man kunna kalla detta för den första flyttvloggen? Det är i alla fall dags att börja rensa ut inför flytten till Norrland!