Sommarens första dopp (bättre sent än aldrig)

Thursday 6 August, 2009 @ 9:15 pm |

Det är väl ungefär fyra-fem år sedan jag badade utomhus sist så ikväll när Kristina bjöd med mig att ta ett dopp i Sicklasjön var jag inte sen att haka på. Vi gick dit vid sju-tiden, det var nästan inget folk, solen var på väg när och när jag flöt på rygg hade jag bara blå himmel och några fluffiga moln ovanför mig. Att simma in i solnedgången är rent balsam för själen. Fluffigt balsam.

090806-bada-005

Svensk sommaridyll när den är som bäst.

090806-bada-014

Kristina och hennes dotter skulle prompt gå barfota på gruset. Man får “sommarfötter” då sa de medan de kved lite.

090806-bada-017

På bryggan satt en tjej och spelade gitarr. Idyllen blir bara bättre.

090806-bada-020

Det var lite kallt först…

090806-bada-023

.. men det gick över. Så här ser ren och skär lycka ut. Tills en näckrosstjälk taffsade mig lite på benet och jag skrek rakt ut. Det kunde ju ha varit en haj.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Arkiverad i Balsam för själen,Bildbevis

Taggat: , ,

3 kommentarer

Kommentar från HannahSthlm

Thursday 6 August , 2009 @ 11:49 pm

Hjälp..jag har inte badat heller..men NU har ju Du det..men ..aaa..mysiga bilder:)!

Kramar

[Reply]

Kommentar från Mia

Friday 7 August , 2009 @ 10:01 am

om vädret fortsätter så här, ja då kanske kanske även jag kommer i…

[Reply]

Kommentar från La Linda

Friday 7 August , 2009 @ 5:11 pm

HANNAHSTHLM:
Ja, det var underbart! Kram!

MIA:
You can do it! *peppepp*

[Reply]

Säg nått snelt!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hej och välkommen till La Linda

Det är jag som är La Linda och det här är min lekplats. Jag är thirtysomething och norrlänning från Örnsköldsvik. Bor i Stockholm. Kattkvinna. Webbnörd på heltid. Älskar New York och livet. Och nätkärlek. Och vanlig kärlek. Och julmust. Eller påskmust. Twittrar som @La_Lindas och återfinns på linda@lindah.net.

php wp_footer();