Första fredagen på nya jobbet och jag blev invigd i stoltheten som är kladdkake-tävlingen. Varje fredag får en medarbetare glänsa med sina bakkonster och försöka spöa sina kollegor i sådana kategorier som ”kladdighet” och ”tillbehör”.

Igår stod AD-Lina på tur och hade bakat upp de mest fantastiska chokladfondanter att jag nästan fick dåndimpen. Kladdigheten var out of this world och med tillbehör som granatäpple och physalis höjdes definitivt den exotiska nivån.  Nu har jag inte så mycket att jämföra med men Lina ligger himla bra till inför framtida bedömningar.

Åter igen, har jag sagt att jag älskar mitt jobb?

7 svar

  1. Trevlig tävling, tokgilla! Och du, säg till när det är din tur, har ett recept på kladdkaka som faktiskt redan vunnit en kladdkaketävling. Mums! =)

      1. Basic är 9 gånger av 10 den bästa! Mitt recept är i princip en basic, bara på ett annat sätt. Typ. Ja du förstår när du får receptet. =) Japp, är nu hemma efter en helt fantastisk vecka. Kan ju inte vara annat än det när man är i NY. Synd bara att man måste åka hem till slut. Suck. Vi måste definitivt ses! Hur ser kvällarna ut för dig veckan som kommer? Ska kolla in min jobbkalender imorn så mailar jag dig sen!

  2. Det ser ju helt fantastiskt ut! Jag skulle SÅ betala för att få ha sådana där tillbehör till min kladdkakebit när jag går på kafé nästa gång (alternativt när jag bakar själv; problemet är ju bara att jag väldigt sällan gör det, eftersom jag bara är sugen på en enda bit någon gång då och då. Men kanske att bjuda på?)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Att stå i studio

Nån vecka eller två innan jul så ställde jag mig framför kameran i en studio för första gången på evigheter. Sist var förmodligen när jag

En alldeles speciell lördagsmorgon.

Idag är en alldeles speciell lördagsmorgon. För idag släpps Social Brand Lab, onlinekursen som jag arbetat som en liten iller med det senaste halvåret. Jag

Vem överlever i influencerbranschen?

Jag får ofta frågan om influencerbranschens framtid. Vilka kommer överleva i en bransch som förändras så snabbt, där konkurrensen blir hårdare varje dag och där källan till den primära inkomsten för många – annonsören – fortfarande inte riktigt har fattat styrkan i influencer marketing.