Sommarpremiär i Vinterviken

Sommarpremiär i Vinterviken

Sommarpremiär i Vinterviken

I onsdags kom sommaren till Stockholm men pompa och ståt och ungefär i samma veva kom alla på att det var ju röd dag på torsdagen. Det var som att stjärnorna ställde sig på rad så vi tog helt enkelt vårt pick och pack och tog sikte på en klippa vid Vinterviken för att fira sommarens ankomst.

Sommarpremiär i Vinterviken

På ett övergångsställe vid Mariatorget hittade jag Louise (ni vet, tjejen jag crushade på på Finest Awards) och hon hade inget speciellt planerat så hon följde med! Älskar spontanitet på den nivån. Så bra grej!

Gänget i VInterviken

Bästa gänget!

Sommarpremiär i Vinterviken

Sommarpremiär i Vinterviken

Sommarpremiär i Vinterviken

Lina hade gjort vansinnesgoda baconlindade dadlar som Sara mumsade loss på. Så. Bra. Grej.

Sommarpremiär i Vinterviken

Vi fick den här solnedgången. Det var som att naturen också firade.

Sommarpremiär i Vinterviken

När det blev kolsvart ute snubblade vi över berget och hem till Pelle för en liten hemmafest. Louise, Fritte och Lina trivdes!

Hela högen hos Pelle

Den här mobilbilden får sammanfatta kvällen – härliga människor och en utmärkt invigning av sommaren!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Höns finns för att lära oss om döden

Igår släcktes två liv här på gården. Två helt nykläckta liv, bokstavligt talat. Två kycklingar, som knappt fötts, dog. Sedan jag skaffade höns för lite

Mitt augusti

Det är oktober. Och sedvanligt så frågar jag mig själv ”hur fan gick det till?” och kommer ihåg att jag glömt sammanfatta månaden innan. Så

Vlogg: Min midsommar 2020

Häng med till Höga Kustens skärgård och Sandvikens fiskeläge på ULVÖN där jag spenderade midsommar för andra året i rad. Ljuvligt! Se blogginlägget från midsommarafton