Igår fick jag smaka på en helt ny del av New York. Den med nyöppnade restauranger och kändisar. Ett rätt trevligt hörn av verkligheten där jag inte hänger så ofta.

Jenny tog med mig till nyöppnade Osteria Morini som ligger bara ett stenkast från mig i SoHo. Där presenterade hon mig för sina härliga vänner och vi åt pasta, drack litervis med vin och jag lärde mig pyttelite om New Yorks konstscen. Jag hade nämligen två galleristor i sällskapet och bland sådana är det en dödssynd att säga att man inte tycker om muséer. Det lärde jag mig rätt snabbt.

Efter middagen gled vi över gatan till Kenmare där vi drack vodka tonic, dansade till Creedence Clearwater Revival och jag och Adriana kom fram till att vi hade mer gemensamt än vi först trodde. Tyvärr finns det inte så många bilder på detta eftersom att vakten snodde åt sig mitt batteri när jag började blixtra (jag fick tillbaka det när jag gick hem). Man får nämligen inte fota nere i nattklubben. Varför förstod jag ungefär 10 minuter senare när Ed Westwick började springa omkring på sofforna och porrdansa med servitrisen. Det hade kanske inte varit så poppis att ha förevigat.

Hunter och Jenny på restaurangen.

Jenny och Adriana på Kenmare.

Jag och Jenny ungefär 10 sekunder innan mitt batteri blev konfiskerat.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Magasin Giveälvdal

Mitt första tidningsomslag!

När jag skrev mitt inlägg om 2021 härom dagen glömde jag ju en rätt stor grej som hände 2021. Mitt första tidningsomslag! TA-DA! Jag har

En söndagskväll i bastun på ön.

För sisådär fem-sex veckor sedan, då sommaren kippade efter andan och var på väg att förlora slaget mot hösten, då hoppade jag och Jonas i