I onsdags var jag bjuden på kalas med Skugge & Co. Det var kläder som använts vid bland annat filminspelningar som skulle säljas ut på Vintage Mall blir Movie Mall där en del av intäkterna gick till Stadsmissionen.

Det var galet mycket prylar och ungefär lika mycket folk. Jag köpte en sjal som man kan drunkna i lite när det är kallt. Den får bo på kontoret.

Jag var där med Mia. Vi drack rosévin och åt godis.

Tova och Sandra vimlade också men var, liksom vi, lite för lata för att gräva bland kläderna. Sandra har för övrigt klippt sig alldeles galet fint, titta!

De hade en hel drös brudklänningar med, så himla fint!

Sedan gick jag till Imperiet och drack rödvin med Christian.

Vi pratade viktigheter och han skrev en superkort dikt till mig. Lite knasig och fin.

Jag premiärade mitt röda hår och kramades med Micke.

Sedan kom Emelie. Av någon anledning slog hon lite på Christian. Han förtjänade det säkert. Eller så var det fireballen som flög i henne. Sedan pratade vi alla möjliga icke rumsrenigheter. Det var spännande.
Och det var onsdagen.



