

Såg Tom Cruise senaste film i lördags kväll. På sistone har jag haft lite problem att hålla isär hans filmer, jag tycker han spelar samma roll om och om igen.
Oblivion är en snygg sci-fi om en dystopisk framtid där ett sista krig med utomjordingar har utkämpats och jorden står i ruiner. Tom Cruise spelar så klart hjälte och har inte mindre än två kvinnliga love interests, båda dryga 20 år yngre än honom.
Grundtanken med filmen är intressant och spännande men manuset innehåller för många hål för att det ska kunna vara riktigt bra. I slutändan förstod jag inte riktigt ens vem skurken var. Det är snyggt och lagom underhållning utan något direkt djup.
Visuellt är den dock godis, och grymt kul att se bakom kulisserna-videos på YouTube nu så här efteråt. Filmskapande är verkligen något magiskt.



