I sommar är det 10 år sedan jag gick ut nian. Syrran har grävt fram ett gammalt fotoalbum och scannar för brinnande livet. Här är vi på min skolavslutning i nian. Lilla söta syster var bara 5 år då. Jag minns att jag fick en jättefin klocka av mamma då som hade repfritt glas. Fina grejer.

960607-02.jpg

Hanna fick en inbjudan till en återträff för hennes ”class of '96” i GBG, undra om någon i vår årskull orkar dra ihop något sånt. Det skulle vara rätt festligt!

Julafton 1996. Mormor agerade tomte fram till ungefär tre år efter att Anna kommit på hemligheten med bastubadet lagom tajmat till julklappsutdelningen.

Nyårsafton 1996. Jag i myskläder hällandes alldeles äkta pommac. Du har inte missat tandställningen va? Och långt HÅR hade jag också. Vill ha igen tack. Min kära mamma är underbart vacker på den här bilden.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

88. Life design och fuck it-mentalitet med Joanna Swica

Den här gången gästas Linda av Joanna Swica dels håller på med triathlon och mycket träning, men som också just nu ägnar sig åt något så ljuvligt som: livsnjuteri! Joanna inspirerar när det kommer till att jobba på att designa sitt liv, för att kunna l…

Delfiner och en torsdag på Medelhavet

Jag älskar djur. Och att se djur i det vilda kan vara något av det häftigaste som finns. Så när vi fick möjligheten att åka

Det var ett gäng mellandagar

Jag läste någonstans ett citat att mellandagarna, de är de enda dagarna per år då det är okej att göra absolut ingenting. Att bara lata