Nu är det alltså tänkt att jag ska laga till en utomordentlig wok – helt utan recept. I don't do utan recept. Utan recept är likamed smaklöst, alternativt eldsvåda. Utan recept är jag förlorad. Men hur svårt kan det vara egentligen? Grundgrejerna är ju inget att svettas över, kyckling, wokgrönsaker och nudlar, piece of cake liksom.

Men sedan kommer djungeln som är kryddandet. Jag kan inte kryddor. Jag har ingen aning vilka smaker som passar med vilka. Det började nog någon gång när jag gjorde soppa på mjöl och ett halvkilo salt när jag var 7. Vitlök är gott. Jag gillar mango chutney. Men att få ihop det hela till något ätbart? Det blir en utmaning.

Som påbörjas nu.

4 svar

  1. Sweet chilisås, soja, hackad chili, vitlök, ingefära och lite honung och till slut lite citron eller lime. Alltid gott i wok! Lycka till!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

En titt in i mitt nya hus!

TACK för alla hurrarop och grattis på inlägget om att jag köpt hus! Det känns helt sjukt och jag kan fortfarande inte riktigt fatta att

Skogens guld

Nu börjar min favoritsäsong – hösten. Luften är krisp och hög, träden sprakar av färger och skogspromenaderna är en fröjd utan myggen. I söndags gav

En midsommaroutfit

Klänning från Ellos (annonslänk), skor från Docksta Sko. Krans från diket. 🥰 Älskar den här klänningen som jag hade på midsommar. Den har långa ärmar

Cookieinställningar