Att turista i sin egen hemtrakt är klart rekommenderat. Man blir verkligen hemmablind när man växer upp i sådan fantastisk natur som Höga Kusten erbjuder, så en påminnelse är på plats då och då.

Idag guidades jag ner mot Nordingrå och Högbonden där Sveriges näst högst belägda fyr finns placerad, 75 meter ovanför havet. Där bjöds det på våfflor med grädde och hallonsylt, en spektakulär utsikt och ett gammalt charmigt bibliotek där vi läste böcker från 60-talet och Illustrerad Vetenskap från 1994. Det nyaste då var datavirus.

Sedan åkte vi till Rotsidan där de solvarma klipporna sträckte sig flera kilometer längs med södra Norrlandskusten. Lagom till att vi kom dit kikade solen fram och vi fick lite värme på nosen innan vi avnjöt vägkrogsmiddag och nagelbitaren (jag hejade dock på underdogen Roddick). En finfin dag som osade Norrland.

090705-hogbonden-001

090705-hogbonden-011

090705-hogbonden-013

090705-hogbonden-052

090705-hogbonden-034

090705-hogbonden-031

090705-hogbonden-002

090705-hogbonden-003

090705-hogbonden-058

090705-hogbonden-077

090705-hogbonden-004

6 svar

  1. Rotsidan är verkligen fint. Jag har inte varit till Högbonden men jag hoppas att vi gör ett besök där under sommaren. Ser så fint ut där på bild.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Gravid vecka för vecka

Gravid vecka för vecka – Avsnitt 6

Hej helgen och välkommen till min sjätte avsnitt av Gravid vecka för vecka! Det är inte jag som väljer tumnageln för mina avsnitt, det är

Julvideo

Fyra dagar av jul, fyllda med mys, fina vänner, julklappar och ett stycke grankapning. Allt förpackat i en fin liten video med snöre runt! Prenumerera

Lofoten Dag 2 – Å, Reine och Nusfjord

Vi fortsätter Lofoten-resan! Resan till Lofoten via Abisko kan du läsa om här! Innan vi åkte till Lofoten hade vi inte direkt bestämt vad vi