090831-004

Måndag igen. Denna måndagsmorgon har varit lite speciell då min käre morbror kom på besök igår så jag fick frukost sällskap. Han kom till storstaden igår kväll med en lastbil som han hade sålt, så lagom till min bakfylla hade gått över dök han upp. Sedan spenderade vi kvällen först på TGI Friday's för intag av föda, sedan åkte vi förbi ICA Maxi och inhandlade kolaglass, maränger och grädde och mumsade i oss vår marängsviss framför ”Charlie Wilson's War”. Roger somnade i vanlig ordning medan jag fascinerades av att jag faktiskt hängde med i de politiska svängarna i filmen.

Nu känner jag mig lite melankolisk, som alltid när min familj lämnar mig eller jag lämnar dem. Förhoppningsvis dröjer det inte alltför länge tills vi ses igen.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Jonna & Johan

Hela huset fullt med vänner

Förra helgen hade jag hela huset i Kvaved fullt med vänner. Det var första gången som jag bjöd in vänner till kvällskalas sedan jag flyttade

Vlogg: Nu flyttar jag!

Min sista vecka i Stockholm innan flytten gick till Övik bestod av packning, packning och mer packning. Samt en härlig fotoutflykt och avskedsfest med bästa

En av de bästa egenskaperna

Ikväll sjunger Jonna i Globen. Kan du fatta det?! Det kan inte riktigt jag. Hennes första framträdande som artist och hon gör det i Globen!