Nu har nedräkningen börjat på allvar. T minus 6 dagar. Det slog mig idag att det här är sista söndagen på väldigt länge som jag kommer att ha ett jobb att gå till på måndagsmorgonen. Och det är fortfarande så sjukt mycket att göra och så mycket turbulenta känslor att jag blir helt kollrig.

Men om vi pausar från det en stund så ska jag visa er lite bilder från gårdagens avskedsfest. Temat för kvällen var så klart New York och detta innefattade bland annat en buffé bestående av minihamburgare, peanut butter- and jelly sandwiches, minipizzor och cupcakes tillsammans med musik från Frank Sinatra. Karolina kom en timme före utsatt tid och som en ängel hjälpte hon mig att rådda ihop allt käk. För bara så att ni vet det, det tar längre tid än en timme att fixa allt detta själv. Tidsoptimist – javisst?

När en gäng tjejer träffas under sådana här omständigheter (dvs, innehållande vin) så har samtalsämnena en tendens att spåra ur och så även igår. Rätt omgående. Interna skämt myntades, bland annat så filas det numera på en regelbok för killar med titeln ”Att bemästra de tre T:na: Taktik, teknik och tempo”. Ja. Jo. Sååaaattt.

Buffén blev väldigt uppskattad och samtliga fat tömdes rätt snabbt.

Karolina la basen för TTT-boken med denna talande slow-mo-rörelse.

Älskade syster Anna gjorde ett pit-stop mellan biltävlingarna.

Mia var fin i Cavalli och icket ont anande.

Snygga Kelly var på plats med sitt Hollywoodsvall.

Ellinor och Izza poserade vant. De är ju inte stjärnbloggare för inte liksom.

Lite senare kom Jane med sin Hero. Jag tror att han blev lite rädd när han helt plötsligt skulle försvara hela det manliga släktet mot ett gäng skräniga brudar. Han skötte sig med bravur.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Nytt köksbord

Mitt nya, handgjorda köksbord!

Ända sedan jag flyttade in i huset i somras har jag drömt om det, det perfekta matbordet. Stort skulle det vara. Och rufft. Rått. Gärna

What I did last weekend.

Förra helgen var jag bjuden på kalas. Det var AT som fyllde år och då vet man att det blir ett bra kalas, maken till

Vårvinter i skogen!

Känner ni? Solen värmer igen. Den värmer faktiskt! Idag tog jag och Leia en lyxpromenad i skogen i 1,5 timme. Hon gick lös och sniffade

Vintersolstånd

Nu vänder det. NU. Eller imorrn bitti. 05.19 för att vara exakt. Då är det så mörkt som det bara kommer bli. Men sen kommer