En present. Och kärleken till vårt öde.

En present. Och kärleken till vårt öde.

I fredags köpte jag en liten present till mig själv. Eller, egentligen två, men den andra får ni se lite senare. Det ena var det här superfina halsbandet från Efva Attling med texten ”Amor Fati”. Jag har skrivit tidigare om vad dessa ord, ”Kärleken till vårt öde” betyder för mig, här kommer ett litet utdrag från mitt förra inlägg:

Det kan anses provocerande för vissa när jag säger att jag tycker att man ska försöka vara tacksam för allt som händer, även de dåliga sakerna. För man är ett resultat av alla sina erfarenheter, goda som onda. Allt formar en och man lär sig av allt man går igenom. Någon sa något i stil med att “det är i motvind trädets rötter växer sig starka” och det passar nog in rätt bra på oss människor med. Efter regn kommer solsken och allt det där.

….och då är det en trygghet att veta att man är på en resa. Som inte har en hållplats eller ett mål. Utan att det faktiskt är resan som är målet. Och att trots att vissa delar av den är överjävliga så väntar helt fantastiska etapper som jag aldrig hade kommit till om jag valt en annan rutt.

Dessa ord stämmer väldigt bra på mitt liv just nu med. Konstant dessa utmaningar. Som sliter i en och försöker bryta ner en. Vilket de kan lyckas med om man inte passar sig. Men de kan även göra en till en starkare, mer nyanserad person. Och jag hoppas att det är dit jag är på väg.

Läs hela inlägget här.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vecka 27.

Snor som på den gamla goda bloggtiden Sandras koncept och tar en veckans. Veckans blomma: Pion. Kanske min favoritblomma of all time och nu blommar

Julia Roberts Homecoming

Serietips – Homecoming

Om vi säger så här – ”Homecoming” är en av de bästa serier jag någonsin sett. Där uppe med ”Handmaid’s Tale” och ”Westworld”. Så vansinnigt

Månadsrecap: Februari 2023

I februari hade jag sjukt snygga, gröna naglar (med krom såklart) och gjorde en av de roligaste eventen jag gjort i år – Kreatörsdagen! HERRE