För några månader sedan fick jag ett renoveringsryck. Det började lite lätt med klädstegen (som är klar sedan länge men jag fortfarande inte visat er) och sedan spann det totalt ur kontroll och slutade med att jag målade om både köket och sovrummet.

Till saken hör att jag bor i hyresrätt och inte direkt kommer få tillbaka detta på någon slags ekonomiskt vis. Men på ungefär samma sätt så känns det så himla skönt. No pressure. Jag har bara målat för mitt eget sinnes skull. För terapin i själva målandet och för att jag även skulle trivas bättre i mitt hem.

Så. Så här blev köket.

En gul fondvägg medan resten är vitt. Tavlan är loppisfyndad, en reklamaffisch från 1982 för Tivoli i Köpenhamn. Bordet och hyllorna är från IKEA.

Lampan från Rusta är grön innuti (älsk!). Roboten fick jag i en goodiebag från Thomas Sabo en gång. Den pyttelila psalmboken från början av 1900-talet är från loppis och bakboken med det bästa från Magnolia Bakery fick jag av Bagladyn.

Den lilla ekorren i porslin köpte jag på loppis för en femma. Jag är helt kär i den.

Vågen är också ett loppisfynd.

Och det var mitt kök!

6 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Jag och Vilmer

Min helg i bilder

Det har varit helg igen och den här helgen kom jag ihåg att ta bilder på saker och tänkte visa era dem. Så här kommer

En onsdag i mobilen

Hallå där vänner! Idag är det onsdag fast snart torsdag (klockan är halv tolv) och jag tänkte vi skulle köra en såndär ”superliveblogg” (fast inte

Vintervandring i Skuleskogen

Det känns verkligen helt bisarrt att sitta och skriva ett blogginlägg som är fullsmockat med vinterbilder när vi precis har haft en riktig sommarhelg här

En måndagsdejt med Elfvinggården

Glad måndag! Just denna måndag sitter jag och äter hotellfrukost i Stockholm men jag tänkte att vi skulle kika på förra måndagen som spenderades på