Jag köpte ostar, kex och annat smått och gott för att fira älsklingens hemkomst i fredags. Det blev dock aldrig av att vi åt något av plocket, då vi hamnade i sovrummet och inte gick ut därifrån förrän morgonen efter… Ikväll bestämde vi oss istället för att mysa lite, så nu har jag förätit mig på rökt ost (grymt gott, i lagoma mängder), roule och digestivekex. Det är dock aldrig en bra idé att äta framför CSI, det får inte upp matlusten på topp om man säger så. Jag mår lite illa.

Nu har C somnat på soffan framför ”Commander in Chief” (har börjat gå igen på 4+) och jag funderar starkt på att kånka över honom till sängen och göra honom och John Blund sällskap. Men först måste jag ner i tvättstugan och hänga sista maskinen för dagen. Det känns som att jag tvättat hela min garderob och jag har ändå hälfen kvar. En vecka i NYC + en stackars tvättmaskin. You do the math.

Imorrn är planen att få håret slingat. Jag ser tunnhårig ut igen. Tunnhårig och hot flashes? Det kanske är klimakteriet ändå som smyger sig på mig.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vlog: Road trip, hundpussar och skrivtips!

I den här vloggen får du hänga med på bland annat det här: VALBORG och brasa med familjen Flora Wiström föreläser och sedan vandaliserar vi

Medlemsträff i Göteborg

Hej vänner! Nu är jag i Övik! Och det är så mycket snöööö! Igår var jag upp i skogen och fotade lite och njöööt så

Lilla boken ute i världen

Inlägget innehåller reklam för “Yrke: Influencer” Alltså kan vi bara take a moment här. Jag blir tårögd. Jag blir helt tagen och tårögd när jag