Förbrödning (ja, jag har snott det)

Förbrödning (ja, jag har snott det)

På bussen på väg till jobbet läste jag Alex Schulmans krönika i Punkt SE. Den handlade om förbrödning, att de ”lika” visar vänlighet mot varandra även fast de inte känner varandra personligen. Som exempel tog han busschaufförer som glatt och gemytligt hälsar på varandra när bussarna möts. Och för första gången håller jag helt med herr Schulman! Det blir lite ”Strangers in the night” över det hela, två skepp som möts i natten.

Som när jag i mina Siba-kläder traskar över till Skopunkten eller korvgubben vid Systemet. Man småpratar lite och skämtar lite om kunder och kortslippar (fast korvgubben har inga kortslippar). För vi förstår varandra, vi i handeln.

Och som när jag försöker lugna den råstressade tjejen på McD när hon en lördagnatt ser ut som hon vill lägga sig ner på golvet och lipstrejka. Då sluddrar jag något om att jag förstår henne, för jag har minsann langat burgare jag med i min ungdoms dar. Och hon ler, tar ett djupt andetag och räknar till tio. Och fortsätter langa burgare, men nu, lite lättare till sinnet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vlogg: Workation i Lofsdalen

Jag tog med mig några vänner, några flaskor bubbel och en massa skidor och åkte till Lofsdalen för att åka skidor, inspireras och dricka sagda

Måndag och tisdag i Göteborg

Det är inte ens två veckor sedan. Jag anlände Göteborg på förmiddagen förra måndagen efter att ha åkt nattåg ner från Övik. Visst, vi hade

Har jag inte lyckats?

När jag precis hade dragit igång mitt företag på heltid för snart 10 år sedan hängde jag mycket i Stockholms startupvärld. Lite oklart hur jag