Fysiskt? Fortfarande ont som fan i armbågen, tatuering som läker och högra handen har i stort sett varit avdomnad hela dagen på grund av närkontakt med brännässla igår kväll.

Pykiskt? Trasig. Kom inte iväg till jobbet. Har apatiskt stirrat i taket hela dagen de stunder som jag inte sovit. Har dock sovit bort mest hela dagen, den tar slut fortast så. Vaknade vid halv åtta, åt havregrynsgröt pga orkar inte spendera mer än fem minuter i mitt inferno till kök. Såg två avsnitt av Bunheads (älsk!) och stickade en hel massa varv. Hjärnan verkar tycka om att sticka, den går haywire på ett bra sätt då.

Tackar som frågar. Själv då?

4 svar

  1. Åh så bra med stickning! Jag borde ta upp det igen också. Har kvar en halv halsduk sen sist. Jag tror det har med distraktion att göra. Jag har väldigt mycket hypokondri och fokuserar för mycket på min kropp och vad jag känner, precis som du kanske har svårt att koppla bort vad du tänker på. Oavsett så krävs mer distraktion, att sticka, att påta i trädgård (jag har ju äntligen en liten sådan nu). Sådant är läkande, jag ska genast sticka lite. I går var en hyfsat bra dag, nu hasar jag vidare. Ha en bra dag!
    Kram

    1. Varje dag är en dag närmare att må bättre, trots bakslag, så försöker jag tänka. Och med stickningen, jag känner att det någonstans är viktigt att jag ägnar mig åt något som inte innebär prestation. Alltså stickar jag bara för att sticka. Jag skiter i om det inte blir något av det, för det är själva handlingen som är läkningen. Ha en fin dag! Kram!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Uteserveringspremiär!

Igår kom våren till Stockholm på riktigt. Eller till MITT Stockholm i alla fall. 17 grader varmt, vårkappan åkte på, sneakers prydde tassarna och det

En liten paus

Bästa fina ni. Jag mår sådär just nu. Det är väldigt mycket på väldigt många fronter och jag känner inte att ni får den bästa

Juli som gick i en grisblink

Juli är månaden som onekligen går snabbast på hela året. Om januari är oriiiimligt lång så far juli förbi i en grisblink. Man väntar hela

69. Christoffer Collin/Wisslaren

Han beskriver sig själv som nörd, är ett stort Kent-fan och har över 1,3 miljoner följare på Instagram. Christoffer Collin är personen bakom instagramkontot ”Wisslaren” där fantastiska naturbilder och drömmiga solnedgånger dominerar flödet….