[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=jN5KFQuj6kg]

Rätt låt till rätt tjej, jag är nöjd. Vad tycker ni, vann rätt blondin?

Har haft familjen här i helgen, alltid lika härligt och alltid lika jobbigt när de ska åka igen. Men nu är det bara två veckors jobb kvar, sedan åker jag hem i nästan två veckor, det lutar åt att det även blir nyår hemma i Norrland.

Igår var vi på stort födelsedagshoopla på Skeppsholmsgården för kusiner till mamma, jättetrevlig kväll full av musik i alla de olika varianter. Och när vi sitter där vid ett bord och tittar på ännu en karaokeversion av ”I will survive” så glider inga mindre än Regina Lund och Tintin Anderzon in och slår sig ner vid vårt bord. Mamma petade lite på mig och väste ”Titta, Nina Gunke och Birgitte Söndergaard!”. Söt hon är, min mamma.

Ett svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Angeliqa

Sedan jag förra veckan fick reda på att Angeliqa inte finns längre har jag befunnit mig som i ett vacuum. Det känns som att allt

Nu åker vi!

Jag är ju inte en planerare, som du vet. Detta kan dock leda till lite oväntade händelser, som att man lägger rivning av ett innertak samma vecka som man ska påbörja sin lansering och sedan blir det så att man sitter och jobbar i ett kontor täckt av byggdamm.

Vad är ”äkta” egentligen?

Härom dagen blev jag taggad i ett inlägg på Instagram som fantastiska Sara hade skrivit. Sara är någon jag verkligen ser upp till, respekterar och

Vikten av att fira

Jag älskar att jobba hårt. Att lite ha andan i halsen och adrenalinet i ett lagomt rus. Att kötta in i kaklet och känna att