Mitt Sthlm: Caféjobba på Nobis Hotel

Mitt Sthlm: Caféjobba på Nobis Hotel

Trots att jag numera har ett kontor så tycker jag om att då och då sätta mig på ett café och jobba. Omväxling, titta på folk, känna sig lite världsvan sådär ödmjukt. Det är så lyxigt och härligt att ha möjligheten.

Så igår efter plåtningen för Comme-Ci så gjorde jag just det, lyxade till det.

Nobis Hotel

Denna fantastiska oas/innergård/lounge bjuder Nobis Hotel vid Norrmalmstorg på. Och såhär vid fyratiden en måndagseftermiddag så är det väldigt lugnt och skönt här. De som sitter här vid den här tiden har oftast möten eller, som jag, jobbar. Jättefin service och ingen stress. Mjum.

Nobis Hotel

Jag började med en himla god kaffe och sedan, efter att klockan slagit fem, lyxade jag till det med ett glas Sauvignon Blanc.

Nobis Hotel

Härliga soffor och stora fåtöljer och WiFi och gott kaffe. Vad mer kan man önska?

Nobis Hotel

Och så kan man spana in på folks hotellrum lite sådär. Samt vill ha den här lampan, tack så mycket.

Det här inlägget är en del av #blogg100

Dag 22/100 – Inlägg 35/100

Ett svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Skörda spenat

Innan det blev frost och svinkallt så skördade jag en massa spenat. Vår spenat har verkligen växt som ogräs i år och vi visste knappt

Glad midsommar!

Kikar bara in en snabbis för att säga GLAD MIDSOMMAR!  Jag firar denna livets högtid ute på Sandvikens fiskeläge på Ulvön. Just nu sitter vi

Efter regn kommer solsken

Efter ungefär en vecka då det känts som att hela världen gått i svart-vitt-grått så tittade äntligen solen fram igår. Och som jag behövde den.