Movie Monday: The Ides of March

Movie Monday: The Ides of March

Jag gillar George Clooney. Han är snygg, rolig, charmig och framförallt, en bra skådespelare. Problemet är att han har kommit alldeles för nära att trilla i moviestar-facket. Det där hålet skådisar ramlar handlöst ned i när de blir mer kända för att de är kända och inte för de rollprestationer de levererar. Clooney har gjort sitt allra bästa för att hålla sig ifrån detta och lyckats hyfsat bra. Han är jämn i sin talang. Så även om hans roller inte är fantastiskt minnesvärda så håller han ändå en solid kvalitetsnivå.

Och han har en talang som inte jättemånga skådespelare besitter – han kan regissera och agera i en film – samtidigt. Och göra det bra. Därför blir ”Ides of March” en mycket positiv överraskning.

Jag var lite rädd att detta skulle bli ett gytter av politiska termer och långtråkiga tal, men där hade jag fel. Det här är bra. Bra tempo, bra manus, spännande och engagerande. Ryan Gosling är mycket bra. Evan Rachel Wood är förförisk och sårbar i lysande vändningar. Och det gör inget om man inte hänger med i politiken hela vägen, det är bra ändå.

* * * *

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

En liten bok

Ni som sett videon från igår vet ju redan det här. Ni som inte gjort det får här en rätt rejäl pangbom-nyhet. Jag ska ge

Pressevent med IDUN Minerals

Förra veckan var jag på ett superhärligt frukostevent som Idun Minerals bjöd in till. Idun släpper nämligen hudvård och ville fira detta! Alltså jag älskar