Nu tror jag eventuellt hösten har kommit ikapp New York med så smått. Det är visserligen fortfarande runt 20 grader varmt, men det ska regna hela veckan, på torsdag upp till 43 mm! Jag vet inte ens hur mycket det är, men det verkar klokt att hålla sig inomhus om man inte vill bli dränkt.

Tre veckor har jag nu ägnat åt denna fantastiska stad och jag lär mig inte bara något nytt om staden för varje dag som går, utan även om mig själv. Utmanar mig själv på små små sätt varje dag. Eller varannan i alla fall. Man behöver ju inte överdriva.

I Central Park härom dagen då det inte regnade.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Jag och Mumin

Say that you remember dancing in September

Vi är på upploppet av november och då kanske det är läge att summera september? Ja det gör vi! Första fredagen i september var jag

Att ta semester som egenföretagare

I år hade jag sagt till mig själv, det här är året du tar semester på riktigt. Sätter autosvar på mailen och checkar ut –