Älskar att någon ställt ut en alldeles perfekt #ootd-spegel på gården.Äter proteinbajs och lyssnar på soundtracket till Flash Gordon.

Så himla härligt när man först, på morgonen, hittar en spegel ute på gården som man kan ta en liten outfitbild i och sedan har man en lång och produktiv dag på jobbet och så blir man hembjuden på middag till finaste paret, som inte får mig att vilja kräkas av gull, fast är kräkgulliga ändå, på Kungsholmen och får kyckling och någon slags skitgod proteinröra som ser ut som bajs (pun intended). Och rödvin. Och sedan får man prata av sig om tankar runt företag och vänskap och lyssna på Bob Dylan och ABBA och Flash Gordon-soundtrack på vinyl och skratta så det gör ont i träningsvärksmagen och känna att jo, livet ska nog vara lite så här och det är okej ändå.

Och sedan får man åka hem med lite pirr och rödvin i magen och känna att man är ute på en sådan resa och känner sådan tacksamhet för sitt mod och för att man är där man är och gör det man gör.

En sådan tisdag.

3 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Om att känna sig lite speciell

Reklamsamarbete med Foto: Jonas Forsberg   Som tjockis har jag ofta i mitt liv känt mig exkluderad. Och gör det fortfarande – speciellt när det

Min påsk i bilder

Hallå i stugan! Hur mår du? Jag har ju, som jag i min handmaids-eufori (jättekonstig sammansättning med tanke på dystopinivån i serien) meddelade tidigare, varit

Göteborgstips! Herbarium i Palmhuset

När jag var i Göteborg förra veckan passade jag på att slinka in till Trädgårdsföreningen och Palmhuset! Kan du förstå att jag, som ändå bodde

Cookieinställningar