Och plötsligt så damp vårens dansschema från Studio Danza ned i mailboxen. Snälla Åsa skickade det i pdf-format eftersom jag inte kunde läsa exceldokumentet hon skickade i fredags. VAD använder man excel till egentligen?? I vardagslivet menar jag??

Planen var ju att jag skulle lära mig att steppa, men de har tydligen bara fortsättningskurser för det, så nu måste jag tänka om. Sååå, vad blir det istället? Först tänkte jag salsa, men jag kan grunderna och jag har hört att det är ett stort överskott på tjejer på de kurserna. Så vad kan man dansa utan partner? Jazzdans dansade jag när jag var yngre och det var riktigt kul, Street Jazz kanske? Vågar jag mig på Hip-Hop? Jag vill inte stå som en gammal tant bland alla snygga 18-åringar. Jag är fånig, I know.

Vad har ni provat? Vad är kul? Thank God för provvecka.

3 svar

  1. Jag älskar excel, detta underbara fantastiska program. Man hittar nya finurligheter varje gång man jobbar i det. Man kan lista, söka, sortera, beräkna, filtrera… ja, jag vet att jag är nördig 🙂

  2. Har bara varit trist ännu och gått på jazzdans. Testade Modern Fridans en gång på en provvecka, men det blev inte så mkt mer.
    Känner samma som du, jag och massa snygga, fräscha 18-åringar…
    Irriterande att de inte har uppdaterat hemsidan. Har inte anmält min mail utan brukar få schemat på posten…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Min favoritmånad – juni

Förra året blev det officiellt och spikat – min favoritmånad är juni. Och så även i år. Ljuset, grönskan, blommorna längs vägkanten. Allt börjar leva

8 bilder runt vecka 8

Idag är det den 21 februari och vi är precis en vecka ifrån att lämna även februari till handlingarna. Galet hur fort tiden går just

Bokfest för “Gör skillnad” på Bee urban

Jag var ju i Stockholm förra veckan (igen) och lyckades tajma in besöket med releasefesten av Marias, Emmas och Johannas sprillans nya bok – ”Gör skillnad – från klimatångest till handlingskraft”.

120. Den otypiska influencern med Sara Bäckmo

Odlingsdrottningen Sara Bäckmo var sist med i podden 2016, innan böckerna, innan sommarpratet, innan TV-serien och innan hennes business boomade! Det här avsnittet av We

Cookieinställningar