And I know I am naive but if anything, that’s what’s going to save me.

And I know I am naive but if anything, that’s what’s going to save me.

Någonstans har jag en föreställning om att allt kommer att ordna sig. Att det kommer bli bra till slut. Att jag, på ett eller annat sätt, till slut, kommer att bli lycklig. För som sagan säger, ”slutet gott, allting gott”.

Realister, eller som jag hellre öronmärker dem – pessimistiska cyniker – ger mig ibland en smäll på fingrarna. Kallar mig drömmare, eller ännu hellre, naiv. Det är mycket möjligt att de har rätt. Det finns inget som tyder att jag inte skulle dö ensam så när som på ett dussin katter. Men varför skulle jag ta ut den förlusten i förskott? Det är ju bara ännu en sorg, och dessutom inför något som inte inträffat ännu och kanske aldrig gör det.

En terapeut sa en sak till mig för många år sedan, när jag satt och grät över mitt kraschade förhållande, föraktade mig själv för att det gått i kras och var övertygad om att karma skulle spöa skiten ur mig för resten av mitt liv. Då sa hon: ”Du kommer inte att dö ensam, för du vill inte det. Och du tror egentligen inte att du kommer det.”

Så ja. Jag kanske är naiv, men det är det som kommer att rädda mig. Min tro på kärleken, på människan och på att allt kommer att ordna sig, det är vad som lovar mig att till slut blir det min tur med.

På något vis lyckads jag se lite ut som Mona Lisa på den här bilden. Glad, ledsen, hoppfull, hopplös? Ingen som vet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Gravid vecka för vecka

Gravid vecka för vecka – avsnitt åtta

Det här är nog den läskigaste videon jag spelat in hittills för Gravid vecka för vecka. Ensamhet är jobbigt att prata om, speciellt när hoppet

Min midsommarafton

Hej bloggen! Det är varmt nu. Jättevarmt. Igår var det 35 grader i skuggan enligt termometern på verandan men enligt klart.se och Instagram skulle det

Ordet hälsa säger mig ingenting längre

Jag spyr på ordet hälsa. Det är verkligen ett så sjukt uttjatat ord som tappat all form av innebörd och kraft. Det känns bara överpeppigt