Det blir inte alltid som man har tänkt sig.

Det blir inte alltid som man har tänkt sig.


Vackra Övik i solnedgång.

Hej Stockholm, nu är jag hemma igen. Ett slag i alla fall.

Nu är det så här att hela semestern i Norrland blev lite tokig. Först var ju tanken att vi skulle åka till fjällen. Ni vet, husbil, vackra vyer, galna myggor och en något obekväm Linda. Men så blev lillasyster sjuk i feber och hosta och tjafs, så vi fick skjuta upp fjälläventyret ett par dagar.

Sedan SMS:ade kattvaktande Lina och var smått gråtfärdig på grund av bristande sömnkvot eftersom min kära Silver fått något tokspatt och återfunnit sitt kåtlockrop som jag trodde hon begravt någonstans i samband med steriliseringen 2009. Men icke. Detta oljud höll käre Lina och hennes sambo vaken hela nätterna. Lite som ett kolikbarn. Och så kunde vi ju inte ha det.

Således klämde jag ihop allt socialiserande med släkt och vänner och bebisar x1000 och tågåkande och loppisshoppande och grillande och jordgubbsätande på tre übereffektiva dagar för att sedan tidigare idag packa ihop mig själv, mamma, syster och alla loppisfynd i bilen och åka söderut igen.

Så nu är jag hemma. Med en tokirriterande hosta och rinnande näsa i bagaget. Och nu vet vi inte riktigt vad vi ska göra. Vi pratade om Öland men insåg att det var typ en miljon mil dit. Sedan pratade vi om skärgården men det rynkades det näsa över. Så nu lutar det åt loppisturné inåt landet. Den som lever får se.

Hur mår ni?

Ett svar

  1. Nej, det är inte alls hundra mil till öland. Man kör dit på fyra max fem timmar nu efter att de gjort vägarna fina och bra och inte har barn i bilen som måste ha kisspaus varje kvart. På riktigt! ÅK!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Clubhouse betalprogram

Vill du tjäna pengar på Clubhouse?

Vill du tjäna pengar på Clubhouse? I ett blogginlägg igår meddelade Clubhouse att man nu sjösätter sitt första betalprogram. Tillsammans med betaltjänsten Stripe ska man

10 år med Leia!

Igår var det 10 år sedan jag träffade hon som skulle bli min allra bästa kompis och en av de viktigaste individerna i mitt liv

Mittåkläppen

Topptur till Mittåkläppen

Numera kan jag titulera mig bergsbestigare. Kläppklättrare. Fjällskuttare? Jag har i vilket fall som helst bestigit en form av kulle som är 1212 möh. Och