Lidl-reklamen

Lidl-reklamen

”Har vi börjat handla på Lidl nu också?” *hahaha*

*tysssssstnad*

”Ja, nu har den sista hästen lämnat stallet….”

Uhmm… huh? Bara jag som inte fattar?

7 svar

  1. Jo men den kommentaren säger man om nån är riktigt DUM, korkad! Fast här säger vi ”getter i hagen” eller ”alla hemma”.
    Poängen är alltså att han är dum som gör sig lustig över att det handlats på Lidl.
    /K, hobbypedagog 😉

  2. Hm, det är ändå inte lätt att förstå kopplingen ”lämna stall” och att vara dum. Jag tror det har med dumhet att göra men att man kan förklara tydligare: Vi andra hästar som redan lämnat stallet har fattat det bra med Lidl. Kul att poletten kunde trilla ner i dig med (din dumme fan) och lämna stallet du med, för att vara med oss.

Du kanske också är sugen på att läsa:

Bubbel och universum

Det här är den bästa typen av kväll jag kan tänka mig. Vänner, bubbel, hemlagad mat, en soffa och diskussioner om Hells Angels, hångel och

Digitalisera din kunskap

Den frågan jag fått flest gånger de senaste två veckorna är utan tvekan denna:

”Hur gör du dina webinar och kurser online?”

Det är en läskig tid just nu. Många av oss går igenom prövningar, både fysiskt men främst mentalt. Inget är som det ska. Kanske är du osäker på om du får behålla ditt jobb. Kanske kämpar din business för att överleva.