Ni vet ju att jag med mitt blonda fjun är i det närmaste besatt av lockar och försöker alltid hitta det ultimata sättet att få dem att hålla mer än fem minuter. Jag är väl inne på hårprodukt 67 och ungefär lika många tekniker och idag har jag lånat en av Elsa. Den är ganska enkel egentligen; locka korkskruvar, spraya tills håret är stenhårt alternativt sprayburken är slut, vänta tills det har torkat och borsta sedan försiktigt ut.

Då blir det så här. Vi får se hur länge det håller. Men medan det fortfarande är lockigt känner jag mig ganska söt. Och så har jag jätteblå naglar. Varsågod för inte en, inte två, utan TRE ego-bilder.

4 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Skatten som är skogen

Det är fredag och julen står onekligen för dörren. För första gången i livet har jag varit i skogen (Kvaved) och sågat ned en egen

Bland myggen i Dalarnas skogar

Där i början av juni tog jag bilen och åkte iväg på äventyr. Målet var Dalarnas djupaste skogar i närheten av Rättvik. Där skulle jag

Granskottssirap

Granskottssirap

I flera år nu har jag tänkt att jag ska testa att göra granskottssirap men alltid missat ”fönstret” då skotten är som spädast och optimala

På besök hos Snickarglädjen

I början av mars, innan Covid-19 kom och vände hela världen upp och ner, åkte jag från Göteborg mot Stockholm och hoppade av i Herrljunga.