Det här med att göra saker på morgonen verkar alltid som en så mycket bättre idé kvällen innan än när man faktiskt måste kliva upp klockan sju för att, som idag, slänga in tvätt i maskinen, eller, som igår, sticka ut och jogga.

Det var lite av ett helvetespass igår. Benhinnorna sved som bara den och jag fick inte alls in något flow. Men trots att jag svär och svettas och frustar så tycker jag verkligen om det här med att springa. Benen får bara himla gärna sluta jävlas med mig.

Sedan kom jag hem och städade snabbt som vinden. Jag skulle nämligen få frukostsällskap i Maria och Edvin (ni vet, hon som gifte sig i paradiset förra helgen). Så himla snajsigt med frukostsällskap, speciellt ett sådant som försöker äta upp ens näsa och gurglar sådär förtjust när man slänger upp honom i luften ovanför huvudet. Sånt ger en åtminstone ett litet uns livsglädje.

Resten av dagen gick upp och ner som en kringelikrokväg i Alperna. The bad kind. Usch. Men den slutade med en kopp te, orangea naglar och ett helt nytt avsnitt av älskade ”The Newsroom”. Allt där emellan pratar vi inte om just nu.

Ett svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Valborg

Första maj välkommen! Här sitter jag nu, efter att ha kört mitt tredje webinar (jag är ju mitt uppe i kampanjperiod för Social Brand Lab,

Semesterns tredje vecka

Tre veckor av semestern har gått. Två kvar. Och den här lilla molande paniken över att inte vara tillräckligt utvilad börjar smyga sig på mig.

Hjortronjakt

Jag har plockat alldeles för lite bär i år. Augusti har varit väldigt stressig och jag har inte hunnit ut i bärskogen en enda gång