Flashback: Den där gången jag hoppade fallskärm på Nya Zeeland

Flashback: Den där gången jag hoppade fallskärm på Nya Zeeland

I fredags pratade jag, Josse och Micke om att hoppa fallskärm i sommar och då insåg jag att jag aldrig har lagt upp filmen eller bilderna från mitt fallskärmshopp i Nya Zeeland. Jag skrev ett inlägg precis efter att jag hade hoppat men inget sedan jag faktiskt hunnit smälta vad som hände.

Jag tror inte det finns någon som faktiskt hoppat fallskärm som ångrar det. Det är fortfarande den enstaka händelse som är det häftigaste jag någonsin gjort. Jag har aldrig känt mig så levande som då.

Efter att vi hade fått på oss all utrustning fick vi vänta i typ 20 minuter innan planet kom och hämtade upp oss. Här någonstans väntade jag på att paniken skulle kicka in men den gjorde aldrig riktigt det. Jag sa till mig själv ”det är inte lönt att du försöker sätta dig in i vad det är du ska göra och vilka möjliga problem du kan stöta på för du har ingen aning”. Och det hjälpte. Att bara ge sig själv till upplevelsen.

När Andrew (killen på ryggen) sa åt mig att glida fram till flygplansdörren, sätta mig på kanten av planet och sätta fötterna under planet, då skriker någon liten del av hjärnan ”Fötterna UNDER PLANET!? Vad håller du på med??” men då var det liksom för sent att backa ur.

Och det som hände sedan ser ni på videon. Lycka, skräck, försöka komma på hur man ska andas (näsan, munnen, öronen?) för inget funkade, lycka, skräck, lycka, ett vansinnespirr utan dess like, frihet och mer lycka.

Fallskärmshopp Nya Zeeland

Poserande innan hoppet.

Fallskärmshopp Nya Zeeland

Andrew sätter på mig utrustningen och jag frågar om han har någon anledning att inte vilja leva längre. Han sa ”I've got things to do tonight”, då blev jag lugn. Och sedan inne i det pyttelilla planet som man åkte baklänges utan att spänna fast sig. Man skulle ändå hoppa ur liksom. Många överexalterade tummar upp.

Fallskärmshopp Nya Zeeland

Min översnygga landning.Fallskärmshopp Nya Zeeland

Och ungefär den lyckligaste tjejen du någonsin kan hitta.

5 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Bokmässan behind the scenes

Skepp o’ hoj, här kommer ett gäng bilder från Bokmässan som jag inte visat er! Jag var ju på Bokmässan för att prata om min

En lanseringsvecka

Kolla, här är de! Ungefär hälften av de magiska människor som signade upp sig för Social Brand Lab förra veckan. Sedan fick jag skrivkramp och

Tillskott i familjen!

Jag har inte haft en kattunge sedan 2008 när Silver kom till mig (ääälskar att jag har bloggen för att kunna länka till sånt här!!).